<%@ Language=JavaScript %> Wyspy Wirtualne z Waldemarem Łysiakiem
Strona głównaDodaj do ulubionychNapisz do nas

  WYSPY SKARBÓW

Z archipelagu wysp odnalezionych
Kolekcjonerstwo, Drodzy Państwo, nie jest nikczemne, ani idiotyczne - jest wzniosłe i uczłowiecza, wbrew zdaniu ludzi wyzbytych jakiejkolwiek pozafizjologicznej pasji, którzy czyjeś zbieractwo "con amore" traktują z lekceważeniem...

więcej

Z archipelagu wysp południowych
Michał Anioł był obłąkany! Duże umysły zawsze ocierają się o obłęd. Nawet esteta musi się zgodzić, że szaleństwo artysty to wzniosłość.

więcej

Z archipelagu wysp bezludnych
Przybyło poselstwo od chrześcijańskiego sułtana Napoleona, którego zwano Wielkim, chociaż był niewiernym psem i pijał wino. Ale był nieprzyjacielem sułtanów Rosji i Anglii...

więcej

 

  Kolebka
  
Wyspy zaczarowane
  Szuańska ballada
  Francuska ścieżka
  Empirowy pasjans
  Cesarski poker
  Perfidia
  Asfaltowy saloon
  Szachista
  Flet z mandragory
  Frank Lloyd Wright
  MW
  Łysiak fiction
  Wyspy bezludne
  Konkwista
  Dobry
  Napoleoniada
  Lepszy
  Milczące psy
  Najlepszy
  Statek
  Malarstwo Białego Człowieka 1
  Malarstwo Białego Człowieka 2
  Malarstwo Białego Człowieka 3
  Malarstwo Białego Człowieka 4
  POCZET królów bałwochwalców
  Malarstwo Białego Człowieka 5
  Napoleon fortyfikator
  Malarstwo Białego Człowieka 6
  Cena
  Malarstwo Białego Człowieka 7
  Stulecie kłamców
  Malarstwo Białego Człowieka 8
  Wyspa zaginionych skarbów
  Kielich
  Empireum tom I i II
  Rzeczpospolita kłamców
  Ostatnia kohorta
  Najgorszy
  Salon 2 część 1
  Salon 2 część 2
  Talleyrand
  Lider
  Historia Saskiej Kępy
  Mitologia świata bez klamek
  4 czyli operacja Sandbox
  Satynowy magik
  Malarstwo biało-czerwone t. 1
  KARAWANa Literatury
  Malarstwo biało-czerwone t. 2
  Życie erotyczne księcia Józefa

  WALDEMAR ŁYSIAK - FRANCUSKA ŚCIEŻKA

 Pytania bez odpowiedzi

 

"Francuską ścieżką” Łysiak niejako kontynuuje „Wyspy zaczarowane”. Po esejach włoskich następuje zbiór esejów francuskich. W książce tej autor ukazuje nam Francję, jakiej nie ukazał nam nikt inny; Francję nie tylko piękną, ale Francję magiczną, krainę czarodziejską, legendarną...


Wędrówkę rozpoczynamy od zwiedzania Imperium Monte Christo Aleksandra Dumasa-ojca, poznajemy uroki stylów architektonicznych Le Corbusierra, szwajcarskiego architekta, Poety architektury w Wielkiej Prostej Drodze, którego Łysiak zalicza obok Lloyda Wrighta do największych artystów świata. Tam też w dżungli rzeźb, fryzów i maswerków, wyrafinowanych rozet, kamiennej roślinności i omszałej patyny śnieżnej, Bunkier i krzyż nie będą już dla nas tajemnicą.

Podczas dalszej wędrówki już w dorzeczu Loary natkniemy się na Człowieka z Chambord, mitycznego Saint-Germain, powrócimy ponownie do Dumasa i Śmierci błazna, by chwilę później poznać tajemnicę „niewolnicy Talleyranda” z Grobowca w Valencay. Wysłuchamy Kamiennookiej bajki z dolny Thann, i historii dawno zapomnianego Króla Luwru, twórcy muzeum pałacowego. Tam wysłuchamy Ballady o paniach minionego czasu i zmuszeni będziemy zadać sobie ważne pytanie Quo vadis ars? Jeśli nieopatrznie przekroczymy progi Pałacu Sprawiedliwości, znajdziemy się w Przedpokoju gilotyny, czując jeszcze smród terroru i odgłosy szlochów mordowanych ofiar. Śladami Dziedzińca Cudów odbieramy fantasmagorię rzeczywistości, która nie istnieje.

Po tych wstrząsających przeżyciach oddajmy ostatni hołd Cesarzowi Napoleonowi w Domu Inwalidów, gdzie usłyszymy O tym jak się odlewa maski pośmiertne, i o różnicy między koroną a kapeluszem ze słomy. Ruszajmy dalej do Normandii nasycić oczy „Les ruines que j’aime” , opactwem de Fontelle w Saint-Wandrille. Szukając odpoczynku spędźmy Jeden dzień na Mont-Saint-Michel w sanktuarium-cud.

W okolicach Bretanii poznamy Dyskretny urok rycerskości, fantastyczny świat celtyckich legend i symboli, wspomnienia o św. Graalu...
Na wąskiej ścieżce pomostu historii napotykamy tropy tańca śmierci, sławetnego „Dance macabre”, odkrywamy prawdę o przemijalności rzeczy doczesnych, następnie trafiając na wysepkę Quessant do Gabinetu kosmetyki historii.
Opuszczając Bretanię, kierujemy się ku Wandei, skąd dobiegają jeszcze echa egzekucji szuanów, gdzie Rozstrzelane krzesła służyły tak samo monarchom jak i zwykłym skazańcom.

Togo od zaczekania się na smutek w La Rochelle to ostatnie chwile pobytu na ziemi francuskiej, połączone z wypadem na Wyspę Wielkanocną, Wyspy Salomona i wielu innych wraz ekipą La Perouse’a, ale którego powrotu już nie doczekamy.
Na zakończenie wiedzie nas autor na szczyt góry w Pirenejach do ruin zamku Montsegur, gdzie niespodziewanie zadaje nam pytania. Pytania z Montsegur. Pytania bez odpowiedzi.

 

  WYDANIA

Warszawa 1976
Warszawa 1980
Krajowa Agencja Wydawnicza, Kraków 1984
EXLIBRIS Galeria Polskiej Książki, Chicago, Warszawa 2000

 



Copyright ©2001 - 2013  KRISAND

All rights reserved.