<%@ Language=JavaScript %> Wyspy Wirtualne z Waldemarem Łysiakiem
Strona głównaDodaj do ulubionychNapisz do nas

  WYSPY SKARBÓW

Z archipelagu wysp odnalezionych
Kolekcjonerstwo, Drodzy Państwo, nie jest nikczemne, ani idiotyczne - jest wzniosłe i uczłowiecza, wbrew zdaniu ludzi wyzbytych jakiejkolwiek pozafizjologicznej pasji, którzy czyjeś zbieractwo "con amore" traktują z lekceważeniem...

więcej

Z archipelagu wysp południowych
Michał Anioł był obłąkany! Duże umysły zawsze ocierają się o obłęd. Nawet esteta musi się zgodzić, że szaleństwo artysty to wzniosłość.

więcej

Z archipelagu wysp bezludnych
Przybyło poselstwo od chrześcijańskiego sułtana Napoleona, którego zwano Wielkim, chociaż był niewiernym psem i pijał wino. Ale był nieprzyjacielem sułtanów Rosji i Anglii...

więcej

 

  Kolebka
  
Wyspy zaczarowane
  Szuańska ballada
  Francuska ścieżka
  Empirowy pasjans
  Cesarski poker
  Perfidia
  Asfaltowy saloon
  Szachista
  Flet z mandragory
  Frank Lloyd Wright
  MW
  Łysiak fiction
  Wyspy bezludne
  Konkwista
  Dobry
  Napoleoniada
  Lepszy
  Milczące psy
  Najlepszy
  Statek
  Malarstwo Białego Człowieka 1
  Malarstwo Białego Człowieka 2
  Malarstwo Białego Człowieka 3
  Malarstwo Białego Człowieka 4
  POCZET królów bałwochwalców
  Malarstwo Białego Człowieka 5
  Napoleon fortyfikator
  Malarstwo Białego Człowieka 6
  Cena
  Malarstwo Białego Człowieka 7
  Stulecie kłamców
  Malarstwo Białego Człowieka 8
  Wyspa zaginionych skarbów
  Kielich
  Empireum tom I i II
  Rzeczpospolita kłamców
  Ostatnia kohorta
  Najgorszy
  Salon 2 część 1
  Salon 2 część 2
  Talleyrand
  Lider
  Historia Saskiej Kępy
  Mitologia świata bez klamek
  4 czyli operacja Sandbox
  Satynowy magik
  Malarstwo biało-czerwone t. 1
  KARAWANa Literatury
  Malarstwo biało-czerwone t. 2
  Życie erotyczne księcia Józefa

  WALDEMAR ŁYSIAK - KOLEBKA

 Świt zwycięstwa

„ - ...Przyjdzie czas, że z onej ziemi, z której jemy i w której dziadów naszych kości spoczywają, dłoń mocarza narodu kamień ciężki odwali, że się ona kolebką stanie, iskrą, która płomień roznieci. I powstanie Polska, jak powstał Pan i sprawdzą się słowa Ewangelii”...

 

 Stara Francja opluła się i zhańbiła, przypatrując się z podłą bezczynnością zagładzie takiego królestwa, jak Polska. Polacy byli zawsze przyjaciółmi Francji i ja wziąłem na siebie obowiązek ich pomszczenia" - oto co cesarz sądził o naszym narodzie. Przez kilkanaście lat Polacy walczyli u jego boku a on zawsze twierdził, że nie ma dla nich nic niemożliwego.

I nadchodziły już inne czasy, potęgi europejskie uginały się pod błyskawicznymi zwycięstwami francuskiego „boga wojny”, Berlin wraz ze swymi kluczami czekał już na Napoleona.

Po Wielkopolsce poszła proklamacja wzywająca do formowania legionów polskich we Włoszech. Trzeba było walczyć za wolność naszą i waszą. I doczekała się Polska wolności od tego, który Rosjan pod Austerlitz, a Prusaków pod Jeną jak robactwo wydusił. Doczekała się narodzin Księstwa Warszawskiego.

Na pytanie co Napoleon zrobił dla Polski? Czy Księstwo Warszawskie to cała ojczyzna Polaków? - odpowiada Łysiak ustami bohatera:

„ - Na litość Boga, człowieku! Cóż znaczą nazwy, cóż wolałbyś? Księstwo wolne i niepodległe, jakie mamy, czy Polskę Polską zwaną, z pozorami wolności jeno?”.

                                               ***

23 lata później 8 grudnia 1830 roku pięciu mężczyzn czekało pod gabinetem gen. Chłopickiego w Warszawie, który wziął ster powstania listopadowego w swoje ręce. Przeszli prosić dyktatora, aby zgodził się na włączenie Wielkopolski w nurt wspólnej walki. Chłopicki kategorycznie odmówił. I wtedy Karśnicki nie wytrzymał:

- Za Naczelnika, za Dąbrowskiego, za Napoleona wielkopolska ziemia budziła do walki naród cały, kolebką krwawą wolności była! Cesarz rękę nam Poznaniakom podał, niepodległość przyniósł, a ja głupi przez lata całe filozofowałem, bo mi się nazwy i granice nie podobały! Teraz przejrzałem! On Francuz był, a serca nam swego część oddał i wiary dochował, a ty gadzie, Polakiem się mienisz i nas... nas chcesz w Prusaków przekabacić, bo ci się portki ze strachu trzęsą wobec cara, bo nie wiesz, co czynić!

  WYDANIA

Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1974
Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1983
Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1987
Nobilis, Warszawa 2003
Nobilis, Warszawa 2013

 

 

 

 

 

 



Copyright ©2001 - 2013  KRISAND

All rights reserved.