<%@ Language=JavaScript %> Wyspy Wirtualne z Waldemarem Łysiakiem
Strona głównaDodaj do ulubionychNapisz do nas

  WYSPY SKARBÓW

Z archipelagu wysp odnalezionych
Kolekcjonerstwo, Drodzy Państwo, nie jest nikczemne, ani idiotyczne - jest wzniosłe i uczłowiecza, wbrew zdaniu ludzi wyzbytych jakiejkolwiek pozafizjologicznej pasji, którzy czyjeś zbieractwo "con amore" traktują z lekceważeniem...

więcej

Z archipelagu wysp południowych
Michał Anioł był obłąkany! Duże umysły zawsze ocierają się o obłęd. Nawet esteta musi się zgodzić, że szaleństwo artysty to wzniosłość.

więcej

Z archipelagu wysp bezludnych
Przybyło poselstwo od chrześcijańskiego sułtana Napoleona, którego zwano Wielkim, chociaż był niewiernym psem i pijał wino. Ale był nieprzyjacielem sułtanów Rosji i Anglii...

więcej

 

  Kolebka
  
Wyspy zaczarowane
  Szuańska ballada
  Francuska ścieżka
  Empirowy pasjans
  Cesarski poker
  Perfidia
  Asfaltowy saloon
  Szachista
  Flet z mandragory
  Frank Lloyd Wright
  MW
  Łysiak fiction
  Wyspy bezludne
  Konkwista
  Dobry
  Napoleoniada
  Lepszy
  Milczące psy
  Najlepszy
  Statek
  Malarstwo Białego Człowieka 1
  Malarstwo Białego Człowieka 2
  Malarstwo Białego Człowieka 3
  Malarstwo Białego Człowieka 4
  POCZET królów bałwochwalców
  Malarstwo Białego Człowieka 5
  Napoleon fortyfikator
  Malarstwo Białego Człowieka 6
  Cena
  Malarstwo Białego Człowieka 7
  Stulecie kłamców
  Malarstwo Białego Człowieka 8
  Wyspa zaginionych skarbów
  Kielich
  Empireum tom I i II
  Rzeczpospolita kłamców
  Ostatnia kohorta
  Najgorszy
  Salon 2 część 1
  Salon 2 część 2
  Talleyrand
  Lider
  Historia Saskiej Kępy
  Mitologia świata bez klamek
  4 czyli operacja Sandbox
  Satynowy magik
  Malarstwo biało-czerwone t. 1
  KARAWANa Literatury
  Malarstwo biało-czerwone t. 2
  Życie erotyczne księcia Józefa

  WALDEMAR ŁYSIAK - EMPIROWY PASJANS

 Grali Wielcy i Mali

Pasjans?
Ułożony z życiorysów siedemnastu bohaterów czasów Empire'u: Tylko w ten sposób - mówi autor, za pomocą ich portretów mogę precyzyjniej opisać empirową równinę mych fantasmagorii. Trefl oznacza nikczemność i zdradę. Karo - wieczną tajemnicę, zagadkę nie do wyjaśnienia. Kier - miłość do Korsykanina. Pik - męstwo na polu bitwy.

Część pierwsza -- ASY

cztery asy napoleońskiej służby policyjno-wywiadowczej. Fouche -- geniusz policji politycznej, Schulmeister -- wirtuoz cesarskiego wywiadu i kontrwywiadu, Vidocq -- "król galer" i pierwszy detektyw świata oraz Surcouf -- największy korsarz Empire'u, szef policji morskiej Napoleona.
Wszystkich ich, oprócz swoistego geniuszu, łączy jedna cecha wspólna: każdy zaczynał karierę jako zbrodniarz, by uwieńczyć ją tytułem i wysokim stanowiskiem w empirowej hierarchii.


Część druga -- KRÓLE

cztery króle - to czterej muzułmańscy władcy (Murad, Tipu-Sahib, Selim III, Ali Tebelen), z których każdy w jakimś okresie swego panowania pozostawał w aliansie z Bonapartem. Cztery opowieści o nich - to cztery orientalne bajki, kapiące od szmaragdów jak wschodnia szata, do której tuli się pochwa zakrzywionej szabli.


Część trzecia -- DAMY

cztery damy, których portrety układane są przez autora w pasjansie to cztery najciekawsze kobiety epoki (Estera Stanhope, Anna Lenormand, Julia Recamier i Paulina Borgese). Dwie największe piękności, najsławniejsza wróżka Cesarstwa i najodważniejsza amazonka, królowa ekscentryzmu tej doby. Każda z nich była żywym zaprzeczeniem słów Anatola France'a; "Kobieta jest dobrodziejstwem danym przez bogów".


Część czwarta -- WALETY

cztery walety - to czterej militarni słudzy, czterej żołnierze Cesarza. Marszałek (Ney), dwaj generałowie (Cambronne, Montholon) i jego adiutant (Piątkowski) . Nad każdym z nich zaciążyło jakieś ponure, mieszające ścieżki życia przekleństwo, będące fragmentem tego samego fatum, które spadło na ich Wielką Armię w roku wyprawy rosyjskiej i od tej pory nie odstąpiło, ścigając często aż poza grób.


Część piąta -- JOKER, (Śmierć sobowtóra)

Wielki Joker, który zamyka pasjansa to według słów pisarza szef tajemniczej konspiracyjnej organizacji bonapartystów mającej za cel uwolnienie Orlątka (syna cesarza) z Schönbrunn.

 

  WYDANIA

Warszawa 1977
Warszawa 1984
Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1990
EXLIBRIS Galeria Polskiej Książki, Chicago-Warszawa 2001

 

 



Copyright ©2001 - 2013  KRISAND

All rights reserved.