<%@ Language=JavaScript %> Wyspy Wirtualne z Waldemarem Łysiakiem
Strona głównaDodaj do ulubionychNapisz do nas

  NAJNOWSZE DZIEŁA

Ostatnia kohorta
V wiek naszej ery. Wiek, który cofa europejską cywilizację pod każdym względem do stanu barbarzyństwa - ciemnej europejskiej nocy. Ten regres spowodowało runięcie paneuropejskiego Rzymu...

więcej

Rzeczpospolita kłamców - SALON
Szalenie obrazoburcza kontynuacja wątków podjętych w „Stuleciu Kłamców". Kłamców Rzeczpospolitej ostatnich 15 lat. Czym jest ów Salon?

więcej

Patriotyczne "EMPIREUM" bibliofilstwa
czyli przewodnik po terenach łowieckich Bibliofilandii tudzież sąsiednich mocarstw. "Empireum" to ewenement.  Dodam - i nie tylko. Jest to także, Łysiaka portret własny...

więcej

 

  Kolebka
  
Wyspy zaczarowane
  Szuańska ballada
  Francuska ścieżka
  Empirowy pasjans
  Cesarski poker
  Perfidia
  Asfaltowy saloon
  Szachista
  Flet z mandragory
  Frank Lloyd Wright
  MW
  Łysiak fiction
  Wyspy bezludne
  Konkwista
  Dobry
  Napoleoniada
  Lepszy
  Milczące psy
  Najlepszy
  Statek
  Malarstwo Białego Człowieka 1
  Malarstwo Białego Człowieka 2
  Malarstwo Białego Człowieka 3
  Malarstwo Białego Człowieka 4
  POCZET królów bałwochwalców
  Malarstwo Białego Człowieka 5
  Napoleon fortyfikator
  Malarstwo Białego Człowieka 6
  Cena
  Malarstwo Białego Człowieka 7
  Stulecie kłamców
  Malarstwo Białego Człowieka 8
  Wyspa zaginionych skarbów
  Kielich
  Empireum tom I i II
  Rzeczpospolita kłamców
  Ostatnia kohorta
  Najgorszy
  Salon 2 część 1
  Salon 2 część 2
  Talleyrand
  Lider
  Historia Saskiej Kępy
  Mitologia świata bez klamek
  4 czyli operacja Sandbox
  Satynowy magik
  Malarstwo biało-czerwone t. 1
  KARAWANa Literatury
  Malarstwo biało-czerwone t. 2
  Życie erotyczne księcia Józefa

 


  WALDEMAR ŁYSIAK - PUBLICYSTYKA

Oskarżam!

"Prawda uczyni was wolnymi"

(Nowy Testament, św. Jan)

("NAJWYŻSZY CZAS" - 11 września 1993) Sto lat temu, gdy kończył się wiek XIX, francuski pisarz Emil Zola opublikował w gazecie głośny tekst pt. "J'accuse!" ("Oskarżam"). Za obrazę rządu i armii skazano go na rok więzienia i grzywnę. Pożyczam od Zoli tytuł. Oskarżam to samo - dyktaturę kłamstwa.

Jako obywatele Europy żyjemy na kontynencie rządzonym przez eunuchów, którzy nie są mężczyznami, dlatego Jugosławia jest piekłem. Jako obywatele Polski żyjemy w kraju rządzonym przez nieuczciwość mającą znamiona kultu, dlatego Polska może zamienić się w piekło. Oszustwo nie przestało być dla sterników państwa i kreatorów opinii publicznej socjotechniką i metodą rozwiązywania wszystkich problemów. Identycznie było za komunizmu, ale tamto był wróg, "oni", a to miał być przyjaciel, "nasi". Trawa miała zamienić się w mleko.

Dwadzieścia lat temu, na kartach mojej drugiej książki ("Wyspy zaczarowane"), obiecywałem: "Nie ma wiecznych imperiów. Cierpliwości - trawa z czasem zamienia się w mleko". Jako wykładowca byłem mniej aluzyjny, ergo bardziej konkretny, na co mam ponad dwa tysiące świadków - kilkanaście roczników moich studentów potwierdzi, iż co roku wykład o kulturze Imperium Rzymskiego kończyłem twierdzeniem, że Imperium Sowieckie tez musi upaść, a Polska odzyska wolność i wtedy będzie nam lepiej. Tak właśnie miało być - mieliśmy po wyzwoleniu zbudować system nacechowany prawością. Zbudowaliśmy system totalnego kłamstwa.
Tyle tytułem wstępu do artykułu, w którym dalej autor uzasadnia kłamstwa:
- Kłamstwo ekonomiczne
- Kłamstwo lustracyjne
- Kłamstwo praworządnościowe
- Kłamstwo dziennikarskie
- Kłamstwo autorytetowe
- Kłamstwo prezydenckie
W Konkluzji zaś dodaje:
Oskarżam, gdyż utożsamiam się ze słowami pisarza Juliena Greena, które co roku cytowałem moim studentom omawiając zagadnienia średniowiecznej etyki: "Wychowano mnie w pogardzie dla kłamstwa. W moim rodzinnym domu kłamstwo w żadnych jego formach nie było akceptowane. Wiem oczywiście, że mówi się niekiedy o kłamstwie z konieczności, i w rzeczy samej na tym po części bazuje nasze społeczeństwo. Jednak to właśnie jest dla mnie obrażające!".


...Ci, których oskarżam, są drugorzędnymi adresatami powyższego tekstu - oni się nie zmienią. Napisałem ów tekst dla ludzi, których gnębi bezsilność, lub poczucie strachu, lub brak zrozumienia rzeczywistości polskiej, lub wszystkie uczucia naraz. Pragnę tych ludzi przekonać, że wolność zależy od nich samych. Starożytni radzili zdrowy rozum ("Sapere aude!" - odważ się być mądrym, odważ się myśleć samodzielnie!) i śmiałość ("Tylko człowiek, który umie mówić: Nie!, jest naprawdę wolny"), co razem oznacza, że trzeba żyć zgodnie z druidyjską dewizą: "Prawda przeciw światu".


Spiżowe buciska królowej Historii nie tylko u nas zdeptały sprawiedliwość, praworządność i przyzwoitość, ale to żaden powód, by uznać prawdę za dziecinną chimerę i przestać tęsknić do prawdy czyli honoru jako sposobu życia. Honoru nie można położyć na talerzu i karmić nim dzieci - wiem! Lecz czy mamy zezwolić, by lata jakie przeżywamy, zostały kiedyś uznane epoką, która honor wydaliła? Mamy być w oczach naszych potomków formacją symboliczną dla "Dziejów bezhonoru w Polsce"?


Waldemar Łysiak

13 sierpnia 1993

 

 

  OSKARŻAM!   MINISTERSTWO PRAWDY   MAISON DE TOLERANCE   SKUTECZNOŚĆ   PRAWEM WILKA


Copyright ©2001 - 2012  KRISAND

All rights reserved.